Ajanslar için Kurumsal Kimlik Tasarımı ne İfade Ediyor

İşletmenizin başarısındaki eksik unsur, bir işletme olarak kim olduğunuzu tanımlamak ve anlamak olabilir. Bazı çevrelerde, bu durum kurumsal kimlik tasarımı olarak tanımlanmaktadır. Bir işletme olarak kim olduğunuzu ve markalaşmanın ne anlama geldiğini bilmek zorundasınız?

‘Kim olduğunuzu’ bilmek, bir varış noktası olarak değil, yolculuk olarak görülür. Her şey verimlilik, verimlilik ve başarı ile ilgilidir. Bazıları için “ben kimim?” Cevabı basit görünebilir ve bu “kar” olur. İş dünyasındayım ve bu yüzden kar etmek için buradayım. Ancak ‘kâr’ cevabı en iyisi değildir ve aslında alt sıranızı en üst düzeye çıkarmaz.

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Apple, Lego ve IKEA gibi ikonik markalar, kurumsal kimlik tasarımlarını açıkça tanımlayan işletmelere örnek olarak gösteriliyor. Bunun, tutarlı bir şekilde tüm kaynaklarını bir araya getirmelerine izin verdiğini ve onları küresel başarıya ittiğini iddia ediyor.

 

Kurumsal kimlik tasarımlarını tanımlamakla ne kastedilmektedir? Kurumsal kimlik tezi biraz şöyle çalışır:

‘Kim olduğunuzu’ bir şirket olarak tanımlamanız, sizin yapmanıza olanak sağlayan stratejik bir zorunluluktur:

Nerede büyüyeceğinizi ve varsayılan olarak nerede büyümeyeceğinizi bilin.

İnsanları ve ekipleri nasıl organize eder ve konuşlandırırsınız?

  • Kaynaklarınızı tahsis etmek için en iyi yer.
  • Başarılı şirketler kim olduklarını belirleme ve kimliklerini tanımlama konusunda taahhütte bulunurlar.
  • Kimliklerini tanımlamalarına izin veren öğeler şunlardır:
  • Değer önerileri (yani, müşteri teklifleri).
  • Ayırt edici yetenekleri.
  • Yukarıdaki değer ve kabiliyetlerle tutarlı olan ürün ve hizmetler.

Uzmanlar için, yukarıdaki adımları izleyerek kurumsal kimlik tasarımını tanımlamanın bir kaç eksik parçası var ve bunlar amaç ve müşterinin ihtiyacıdır. İnsanlar için kimlik sizin kim olduğunuzdur, ancak bu, işinizin var olduğu ve müşterinin buluşmaya ihtiyaç duyduğu amaçların bir sonucudur. Bunlar, işletmeniz ilk kurulduğunda en iyi şekilde tanımlanan temel sorulardır. Kurumsal Kimlik tasarımının amacı ve ihtiyaç unsurlarını yansıttığını söyleyebilirsiniz, ancak bu yanlış yerde başlıyor ve rekabet açısından daima tehlikeli olan içsel bir odağı yansıttığına inanılır.

Müşteriler Neden Kurumsal Kimlik Tasarımına Değer Verir?

Müşterinin ihtiyacına bağlı olarak açıkça ifade edilmiş bir amaç duygusuna sahip olmak, işletmenizin büyümesi ve mükemmelleşmesi için kritik öneme sahiptir. Günlük olarak nasıl işlem yaptığınız, müşteri değeri sunmak için etkin bir şekilde rekabet etme işlevi haline gelir. Bu kurumsal kimlik olarak tanımlanabilir, ancak amaç ve ihtiyaçla başlar ve dışa bakar. Markanız kurumsal kimlik tasarımınızın önemli bir parçası haline gelir.

Net bir amaç ve ihtiyaç duygusu olmadan, rekabet gücüne sahip olmayan (benim dilimde, rekabetsiz) ve gerçek büyüme yeteneğine sahip olmayan bir işletme olma riskini taşıyorsunuz. Burada, orada ve her yerde fırsatları kovalayacak ve işinizin neden büyümediğini merak edeceksiniz.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımın İşletmeler İçin Değeri

Bir işletme, bir fikirle, bir fırsatla veya “birisinin onunla buluşmasını istemek” olarak daha iyi tanımlanabilecek bir fikirle başlar ve büyür.

Toplantıya, herkesten daha iyi ihtiyaç duyan bir çözüm buluyorsunuz ve pazarlıyorsunuz. Gözlerinizi bu ihtiyaca ve pazarınıza sıkı sıkıya bağlı tutuyorsunuz ve çözümünüzü hedef müşteri tabanınıza satıyorsunuz. Ve biraz ısrarla, toparlanacak ve hayalini kurduğunuz kurumsal kimlik tasarımı muazzam başarıya dönüşecek.

Pazarda gördüğünüz ‘ihtiyacı’ karşılamak ve işinizi rakiplerinizden daha fazla müşteri değeri sunmak için bu ihtiyacı diğerlerinden daha iyi karşılayacak şekilde yapılandırırsınız. Sizin beslediğiniz kültür nedir? Büyüdüğünüz yetenekler? Peki kendini nasıl organize ediyorsun? Tüm bu soruların cevabı, bir şekilde, daha fazla müşteri değeri sunmanıza izin veren bir cevap.

Ancak, müşteri ihtiyaçları asla statik değildir ve rekabet ettiğiniz pazar da değildir, bu nedenle amacınızı karşıladığınız müşteri ihtiyaçları ile ilgili olarak tanımlayarak iki şey yaparsınız:

  • Daima ihtiyaç duyulan toplantıyı geliştirin, yeniden icat edin ve adım atın.
  • Diğer ilgili ihtiyaçları karşılamak ve çekirdekten büyümek için bu çekirdek ihtiyacını genişletin.
About the Author: