Kurmsal Kimlik İçin Görsel Dil

Bu görsel dil sistemi, hedef kitlenizle nasıl iletişim kurduğunuz veya markanız veya ürününüzle etkileşime girecek insanları akla gelebilecek her medya aracılığıyla nasıl daha iyi bir şekilde kullanabileceğinizi belirler. İnternetten mütevazi iş kartına, kapsamlı yaklaşımınız bütün yaratıcı çözümlerin temelini oluşturur.

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Kurumun iş felsefesi, temel değerleri, vizyonu ve misyonu kurumsal kimlik tasarımını oluştururken tezahür ettirilmelidir. Genel olarak bir firmanın kurumsal kimliği finansal performans ve iş çevrimlerinden etkilenmez. Kurumsal Kimlik genellikle güçlü veya zayıf olarak sınıflandırılır ve işletme hayatı boyunca az çok kalıcı kalır.

 

Kurumsal Kimlik Analizi

Kurumsal Kimlik, bir kurumun kendisini nasıl gördüğü ve müşterileri, çalışanları, yatırımcıları ve işbirlikçilerini içeren halka nasıl canlandırılmasını istediğinin bir temsilidir. Genellikle, kurumsal kimliği oluşturmak için marka etkinlikleri ve renk şemaları, kelimeler, tasarımlar ve ticari markaların bir kombinasyonu kullanılır. Genellikle bir kuruluşun kurumsal iletişim departmanı tarafından yapılır.

 

Kurumsal Kimliği Marka Kimliği ve Marka İmajına Bağlama

Kurumsal kimlik, markanızın fiziksel görünüşü ise, marka kimliği, şirketin markanın nasıl görünmesini istediğidir. Bu, bir kişilik veya değer duygusu ve ayrıca markanızın ürün veya hizmetlerinin özelliklerini ve faydalarını içerebilir. Marka kimliğinin, doğal olarak şirketin kültürünü, hedeflerini ve amaçlarını birleştirmeye katkıda bulunduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, Google, marka ve kurumsal kimliğinde de gösterilen canlı, eğlenceli, yenilikçi bir kültüre ve çalışma alanına sahiptir.

Marka imajı, müşterinin markanızı nasıl algıladığı ve yorumladığıdır. Marka kimliğiyle aynı olması gerekmeyebilir. Bir müşteri, anında bir güven duygusu uyandırabilecek bir markanın logosunu tanıyabilir.

Kurumsal kimlik tasarımınızda tutarlılığı korumak esastır, çünkü marka kimliğini müşterinin sizinle karşılaştığı her noktada pekiştirir. Bu nedenle, sosyal ağ platformları, haber bültenleri ve e-posta pazarlaması, satış broşürleri ve benzeri gibi tüm temas noktalarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

“Bir fikri pazarlamayı seçer seçmez marka planlarınıza ve stratejilerinize zaman ayırmak çok önemlidir. Markalaşma yolculuğunuza erken başlamak, işinizle ve ürününüzle aynı anda gelişebileceği anlamına gelir.”

Kurumsal kimlik oluşturmak başarılı olmak konusunda ciddi olduğunuzu, sektörünüzde güvenilir bir lider olduğunuza işaret eder.İşlevsel bir kurumsal kimlik, şirketinizin ideallerini, amaçlarını ve hedeflerini iletir – işinizin neyle ilgili olduğunun müşterilerce bilinmesine olanak sağlar.

Kurumsal Kimlik Tasarımını Temsil Eden Düşünce Nedir?

İşletme sahiplerinin çoğu, bir kurumsal kimlik tasarımının, yalnızca işletme organizasyonlarının kalitesini ve değerlerini temsil eden tanınabilir bir logoya sahip olduğuna inanırken, güçlü bir Kurumsal Kimlik, her kuruluşa kişiliğini ve değerlerini aktarmada yardımcı olur. İşletmenizin Kurumsal Kimlik tasarımı, işletmenizin bu rekabetçi pazarda büyümesi için en önemli ve güçlü araçtır ve şirketinizin müşterinizin zihnine iyi ve olumlu bir şekilde etki etmesini önler.

Sizin varlığınız olmadan kuruluşun kimliğinin tanınmasına yardımcı olur; iş hizmetlerinizi ve kaliteli işinizi tanımlamanıza yardımcı olur. Logonuzu, broşürünüzü, web sitenizi ve kartvizitlerinizi vb. İçerebilir. İşletmenizin Kurumsal Kimlik tasarımı, farklı rakipler arasında pazardaki işinizi temsil eden anahtar araçtır.

 

Kurumsal Kimlik Oluştururken Kuruluşta Önemli Olan Unsurlar Nelerdir?

Temel olarak, kurumsal ve marka kimlikleri bir kuruluşun kültürünün, karakterinin, kişiliğinin ve ürün ve hizmetlerinin bir ifadesi ve yansımasıdır. Güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik, işletmenizin pazarda uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olur.

Müşterilerin ve şirketlerin etkileşimine yardımcı olduğu için her işletme organizasyonu için güçlü bir Kurumsal Kimlik gereklidir. Müşteriler, kurumsal kimlikleriyle işleri anlamada genellikle büyük yardım alırlar. Antetli kağıt, kartvizit, web sitesi vb. Gibi birkaç destekleyici aygıtı içerir. Bir kurum için tek ve açık bir görsel kimlik oluşturur. Bazı Start-up şirketleri, sadece logo olarak düşündükleri gibi, işletmeleri için güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik oluşturma veya geliştirme tavsiyesini görmezden geliyorlar.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımının Faydaları

Güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik, bir kuruluşun iş hedeflerine ulaşmasında ve başka şekillerde de yardımcı olur. Kurumsal Kimlik tasarımının faydalarından bazılarını tartışalım:

Logo, bir işletmenin Kurumsal Kimlik tasarımının en görünür yönüdür. Böylece, iyi bir logo organizasyonunuzu rekabetten farklılaştırır ve en yüksek görünürlüğü sağlar. Logo, müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti en yüksek kalitede sunabilmek için tarafınızdan vereceğiniz branştır. Satış oranını artırabilen pazardaki marka imajının farklılaşmasına yol açmaktadır.

 

Tanımlama Kolaylığı:

Yeni kurulan şirketler genellikle işlerinin uzun vadeli kurulmasına odaklanır, ancak kuruluşlarının tanımlanma kolaylığına odaklanmazlar. Herhangi bir şirket, güçlü bir Kurumsal Kimlik geliştirerek kolayca tanınır. Herhangi bir kuruluşun kendi ticari organizasyonunun ayrı bir görüntüsünü oluşturmasına yardımcı olabilir. Şirket şimdi, müşterilerin iş organizasyonunuzla ilgili düşüncelerini belirleyen Güçlü Kurumsal Kimlik ile ayrı ayrı tanımlanabilir.

İnstagram : @aktueladworks

About the Author: