Kurumsal Kimlik ile Şirketin Vizyonunu Belirlemek

Kurumsal Kimlik İle şirketin Vizyonunu Belirlemek

Bir şirketin uzun vadede sürdürebilmesi için her zaman “Sırada ne var ve biz bunu nasıl çözebiliriz ”sorularını yanıtlaması gerekir. Bugünün düşünceleriyle bir imaj geliştirmek son derece kısa görüşlü olacaktır ve bu nedenle şirketin uzun vadeye bakması ve kurumsal kimlik tasarımı buna göre düşünmesi ve planlaması gerekir.

Yeni ürün gruplarında planlama, beş yıllık planlama, mevcut ürünlerde değişiklik vb., Şirketin geleceğine ve ardından kurumsal kimliğin geleceğine karar verirken dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Müşteriler, kartvizitlerinizde, web sitenizde veya sosyal medya profilinizde sürekli olarak kullanılan profesyonel bir marka gördüğünde, işlerini hak eden bir şirketin imajını elde ederler. Beklentiler, başarılı olmalarına yardımcı olacak kaynakları olan bir şirket arar. Ayrıca daha köklü bir şirket için daha fazla ödeme yapmayı da bekleyecekler. Onlara ev yapımı bir kartvizit verirseniz ya da web sayfanızın varlığı profesyonelce değilse, küçük olduğunuzu ve işlerine ya da hak ettiğini düşündüğünüz ücretlere layık olmadığını düşünürler.

Kurumsal bir kimlik oluşturun:

Neden başladığınız, bugün nerede olduğunuz, nereye gitmek istediğiniz ve nasıl devam etmek istediğiniz gibi tüm faktörleri göz önünde bulundurarak, bir şirket Kurumsal kimlik tasarımını geliştirmek, değiştirmek ve sürdürmek için kendi stratejisini hazırlayabilir ve formüle edebilir.

Konumlandırmak suretiyle marka stratejisi oluşturmak, ürünlerle marka kişiliği, etkili ve göz alıcı logolar geliştirmek, marka tarzı ve marka kimliği oluşturmak, kurumsal kimlik oluşturmanın yoludur.

 

Kurmsal Kimlik İle Markalaşma Yolunda İlerleme

Markalaşma, kurumsal kimlik oluşturmada önemli bir anahtardır. Akılda kalıcı bir görsel kimliğin seçilmesi, eski Coca-cola’nın dalgalı yazı tipi veya Apple Inc.’in temiz ve zarif logosu için atılmış ilk adımdır.

Doğru kurumsal renk seçmek de bir fark yaratır ve gıdada kırmızı rengin gösterdiği gibi uzun bir yol kat eder. markalar açlığı teşvik eder ve çoğu gıda markasının logolarında ve KFC, McDonald’s gibi markalarda kırmızı renkleri vardır. Bu gibi öğeler uzun bir yol kat eder.

Tutarlı imaj veya logo her yerde resmi siteler, ziyaret kartları veya sosyal medya olarak görüldüğünde, şirket resmi bir görünüme sahip ve ürünleri ve hizmetleri için prim talep edebiliyor.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımın Avantajları

Bir kurumsal kimlik tasarımına sahip olmak veya geliştirmek, her ikisinin de kendi avantajları vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

1) Resmi bakış:

Kurumsal bir kimliğe sahip olmak, şirket için resmi bir görünüm oluşturmaya yardımcı olacak ve şirketin daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

2) Tüketici sadakati:

Kurumsal kimlik, uzun vadeli bir tüketici sadakati oluşturmaya yardımcı olur ve yalnızca müşteri refahı hissini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerle duygusal bir bağ kurar.

3) Güven:

Kurumsal kimlik tasarımının nihai amacı, tüketicilerin ve paydaşların güvenini geliştirmek. Tutarlı bir kimlik, bunu başarmaya yardımcı olacak ve her zaman işin sürdürülmesinin yanı sıra gelişimine de yardımcı olacaktır.

4) Marka Hatırlama:

Reklam, sosyal medya vb. yoluyla müşterinin kafasında verilen Kurumsal kimlik, marka kimliğinin hatırlanmasına yardımcı olacak ve müşterilerin markayı hatırlamalarına yardımcı olacak ve böylece markanın pazardaki başarısını sağlayacak. Örn:  spor ayakkabıların yanlarında bulunan üç çizgi müşterilerine Adidas’I ya da yarı yenen bir elma Apple iPhone ve iPad’i hatırlatacak.

5) Kararlılık:

Kurumsal kimlik, marka olmayan veya kendi kendini geliştiren bir markanın aksine, şirketin istikrarını gösterir. İyi hazırlanmış bir marka ile şirket uzun vadeli bir başarı gösterir ve bunun için mükemmel bir kurumsal kimlik oluşturmak ilk kuraldır.

 

Kurumsal Kimlik tasarımının faydalarından bazılarını tartışalım:

Güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik, bir kuruluşun iş hedeflerine ulaşmasında ve başka şekillerde de yardımcı olur. Temel olarak, kurumsal ve marka kimlikleri bir kuruluşun kültürünün, karakterinin, kişiliğinin ve ürün ve hizmetlerinin bir ifadesi ve yansımasıdır.

Güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik, işletmenizin pazarda uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olur.

Kurumsal Kİmlik Tasarımında Farklılaşma ve Görünürlük:

Logo, bir işletmenin Kurumsal Kimliğinin en görünür yönüdür. Böylece, iyi bir logo organizasyonunuzu rekabetten farklılaştırır ve en yüksek görünürlüğü sağlar. Logo, müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti en yüksek kalitede sunabilmek için tarafınızdan vereceğiniz branştır. Satış oranını artırabilen pazardaki marka imajının farklılaşmasına yol açmaktadır.

About the Author: