Kurumsal Kimlik Kavramı Ve Hedef Kitlesi

Başarılı bir şirket kurumsal kimlik tasarımını iyi işler hale getirmek, kar ve iş başarısı oluşturabilmek için belirli bir araştırmayı yürütmek ve belirli bir şirketin görsel veya web kimliğini oluşturmaktan sorumlu kişilere rehberlik etmesi gerektiğini bilir .

İlk olarak, uygun bir hedef kitle, yani, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanması gereken insanların ortalama yaşını ve maddi durumlarını belirlemek önemlidir. Daha da ileri giderseniz, en azından kabaca eğitim seviyelerini ayrıntılı olarak belirlemek iyi bir fikir olacaktır. Görsel ve / veya kurumsal kimlik oluşturmak için bir bütçe planlaması gerekir. Bu araştırmada, yapmış oldukları olası hataları anlamak için rakip firmaların kapsamlı bir analizini de kullanabilirsiniz. Kuşkusuz, ne kadar çok bilgiye sahipseniz, şirketinizin kurumsal kimlik tasarımını oluşturmak o kadar kolay olacaktır.

 

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Araştırmalar Başarıyı Artırır Mı?

Tüm araştırmayı yaptığınızda, şirketin web veya kurumsal kimlik tasarımını oluşturma sürecinde size yardımcı olacak bu konuda donanıma sahip bir kişi veya firma bulmanız gerekir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, kurumsal kimlik tasarımı ilk önce web sitesine atıfta bulunur ve bunun için, bir web tasarımcısı veya web tasarım şirketi kuracaksınız ve tüm yönergeleri sunacaksınız, böylece bu uzmanlar size en uygun çözümü sunacaktır. Onlara kurumsal kimlik oluşturmak için bütçenizin ne kadar olduğuna dair bir gösterge vermeyi unutmayın, çünkü teklifi büyük ölçüde etkiler.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımının Pazara Etkisi

Görsel veya kurumsal kimlik, pazardaki belirli bir şirketi tanımlamaya yardımcı olan tüm unsurları ifade eder. Açıkçası, tüm unsurlarıyla birlikte görsel kimliğin bir şirketin dışa dönük yüzü olduğu söylenebilir yani etiketidir. Aynı zamanda şirket ile potansiyel müşteriler arasındaki en iyi iletişim yollarından biridir. Fiziksel anlamda görsel kimlik önce belirli bir şirketin logosunu belirtir.

Görsel kimlikle ilgili diğer materyaller, onu oluşturmaya adadığınız bütçeye bağlı olacaktır. Bu, kartvizitler oluşturmayı, aynı zamanda faturanızı veya logonuzu içeren zarfları yazdırmayı da içerir. Ayrıca, kurumsal kimlik tasarımı, logonuzu da içeren, şirketinizle veya mümkün olan en fazla potansiyel müşteriyi veya sunmak istediğiniz ürün veya hizmetleri tanıma amaçlı, farklı reklam malzemeleri türlerini ifade eder.

 

Kurumsal Kimlik Hedefleri

Pek çok şirket, güven oluşturmak ve kendilerini rakiplerinden farklılaştırmak için kendi kurumsal kimlik tasarımlarını geliştirir. Bir kuruluş, genellikle kurumsal kimlik stratejisini uygulamak için ajansların desteğine güvenecektir.

Net bir kimlik, pazarda marka etkisini ve farkındalığı arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca, kurumsal kimlik, şirkete olan bağlılığını güçlendirmek için birleşik bir marka kimliğiyle birlikte hareket eder. Bu da hem çalışanlar hem de tüketiciler arasında daha fazla sadakat sağlar.

Örneğin, benzersiz bir kurumsal kimlik, yeni şirket ürünlerinin piyasaya sürülmesine katkıda bulunabilir, çünkü mevcut bir pozitif imaj yüksek oranda aktarılabilir ve yeni girişimlere ekstra destek verir. Bu nedenle, iyi bir kurumsal kimlik genel olarak şirket maliyetlerini ve özellikle reklam maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir.

 

Kurumsal Kimlik ve Misyon

Kurumsal kimlik çalışması, şirketin imajının önemli bir bileşenidir. Şirketin içinde çalışanların, şirket misyon beyanını yansıtan ve örnekleyen belirli bir değerler dizisine uygun davranmalarını sağlar. Ve daha geniş anlamda, kurum kimliği aynı zamanda olumlu bir kurum kültürünün temel taşıdır.

Kurumsal kimlik tasarımını yönetmek, birbirine bağlanması gereken üç araç gerektirir ve her biri şirketin genel izlenimini etkileme potansiyeline sahiptir. Bunlar kurumsal tasarım (görsel görünüm), kurumsal davranış ve kurumsal iletişimdir. Bir şirketin kurumsal kimliğini desteklemek için, bu farklı alanların çatışmaması veya çelişkili mesajlar göndermemesi önemlidir.

About the Author: