Kurumsal Kimlik Tasarımı Neden Önemlidir?

Kim olduğunuzu, müşterilerinizin kim olduğunu ve onlara ne gibi bir değer verdiğinizi net bir şekilde anlamak, başarılı bir işletme için çok önemlidir. kurumsal kimlik ise tam bu ihtiyaç karşılığı oluşturulmuştur. Bunu bir adım öteye götürmek ve pazarda etkin bir şekilde nasıl rekabet ettiğinizi anlamak ve sürdürülebilir gerçek büyümeyi geliştirmek, büyük olmanın bir sonraki adımını oluşturmaktadır. Ancak amaç ve ihtiyaçın temel taşları olmadan, büyümenin temelleri zayıflar.İyi ifade edilmiş bir amaç, işinizin kalıcı gelirini on yıllar boyunca destekleyebileceği için “altın madeni” dir. Sizden daha büyük bir kurumsal kimlik oluşturur.

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Danışmanlık veya koçluk hizmeti sunan birçok bağımsız profesyonel, iş yerine kendi etrafında bir marka yaratır. Amacınız halka açık bir rakam olmaksa, bu iyi olabilir. Ancak, işi gelecekteki büyüme veya satış için sizden ayırmak istiyorsanız, şirket için bir marka geliştirin. Eşsiz bir marka, satış veya satın alma sırasında devreye giren varlıklardan biri olacaktır.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımının Markaya Etkisi

Kurumsal Kimlik Tasarımı sadakat ve güven oluşturur.İşinizi rekabetten ayırmanın yollarından biri, sizi pazarda farklı kılan benzersiz bir markaya sahip olmaktır. Değerlerinizi ileten güçlü bir marka, müşterileriyle aynı değerleri paylaşırlarsa işinize çekecek duygusal bir bağ kurar. Bu bağlantı türü, bu müşterilerle uzun vadeli bir ilişki geliştirmenizi kolaylaştırarak müşteri sadakatini artırır.

 

Kurumsal Kimlik ve Kararlılık

Alanınızdaki en iyi, en deneyimli kişi olabilirsiniz, ancak hiçbir marka ya da kendi kendini yaratan bir marka, şirketin güçsüz olduğuna dair bir izlenim uyandırmıyor. Bir marka, işletmeniz için “burada kalacağım” yazan bir resim geliştirmenize yardımcı olur. İyi tanımlanmış bir kurumsal kimlik tasarımı, düzenli olarak görenlere uzun vadeli bir his yansıtmaktadır. Net bir görüntü ve net mesajlar vererek canlılığınızla ilgili tüm soruları ortadan kaldırın.

 

Kurumsal Kimlik İşinizi Unutulmaz Kılar

Bir Kurumsal kimlik geliştirmek ve onu sürekli kullanmak, müşterilerin kim olduğunuzu hatırlamasına yardımcı olur. Potansiyel müşterileriniz markanızı ne kadar çok görürse, bilgi almak için işletmenize başvurma olasılıkları o kadar yüksek olur. Potansiyel müşterinizle her etkileşimde bulunduğunuzda, bir bağlantı kurma ve unutulmaz bir marka deneyimi yaratma şansınız var.

 

 Kurumsal Kimlik Oluşturulan Şirketler Bağlılık ve kişisel gurur gösterir

Benzersiz bir kurumsal kimlik tasarımına yatırım yapmak, işinizde gurur duyduğunuzu ve başarıya bağlı olduğunuzu gösterir. Müşteriler, kendilerine verdiğiniz sözleri yerine getirme ihtimalinin daha yüksek olacağına inanacaklardır, çünkü başarısına yatırım yapan bir işletme, vaat edilen ve fazla teslim olacak, her müşteri etkileşiminde daha fazla marka sadakati ve güven yaratacaktır.

 

Kurumsal kimlik tasarımınızı kontrol altına almak için ipuçları;

  • Vizyonunuza uygun ve hedef kitlenizin birlikte çalışmak istediği şirketi yansıtan görsel kimliğinizi yaratın.
  • Çevrimiçi itibarınızı izleyin, böylece sürpriz olmaz. Mutlu müşterilerinizden Google, Yandex veya pazar nişanınıza uygun diğer inceleme sitelerinde inceleme yapmalarını isteyin.
  • Müşterilerinizin her etkileşimi için bekledikleri deneyimi yaşayın- web sitesinden, müşteri hizmetlerinden, telefon konuşmalarından ve gönderilen e-postalardan. Müşterilere, bir müşteriyseniz nasıl davranılmak istediğinizi uygulayın. Kurumsal kimlik müşteride güven duygusu yaratacaktır.

Kurumsal Kimlik Oluştururken Sosyal Ağın Önemi

Ağınıza ve topluluğunuzdaki ve sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü genişletin. İlişki kurmak, kurumsal kimlik oluşturmak için çok önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yolu, insanlara sizin farklı olduğunuzu hissettirecek şekillerde yardımcı olmaktır.

Unutmayalım, bir işin varsa, bir markan var. Bir markan varsa bir kurumsal kimlik tasarımının da olması gereklidir. Kurumsal Kimlik ile yaptığın şey sana kalmış. Markanız vizyonunuzla aynı hizadaysa ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına odaklanıyorsa, doğru müşteriyi işinize çekmeye yardımcı olabilir.

 

Kurumsal kimlik ve Marka İmajı

Kurumsal kimlik, marka kimliği ve marka imajı arasında ayrım yapmak önemlidir. Kurumsal kimlik, bir şirketin varlığının görsel yönleriyle ilgilidir. Şirketler kurumsal kimlik egzersizleri yaparken, genellikle görsel imajlarını logo, tasarım ve teminat açısından modernize ediyorlar. Bu tür çabalar normal olarak marka değerlerinde bir değişiklik gerektirmez, bu nedenle markanın kalbi aynı kalır- onun neyi temsil ettiği veya kişiliği. Ne yazık ki, çoğu şirket bu yanlışlığı fark etmemektedir, çünkü bazen ajanslar ve danışmanlık şirketleri tarafından görsel değişikliklerin marka imajını değiştireceğine inanmaları istenmektedir. Ancak, logolarda, tabelalarda ve hatta outlet tasarımındaki değişiklikler, her zaman, tüketicinin kalite, hizmet ve marka ismi göründüğünde veya duyulduğunda öne çıkan maddi olmayan kurum algılarını değiştirmez. Kurumsal Kimlik tasarımının önemi burada ortaya çıkar.

Bu tür değişikliklerin yapabileceği en iyi şey, tüketicilere şirketin nasıl göründüğü konusunda endişelendiğini güvence altına almaktır.

 

Kurumsal Kimlik ve Modern Algı

Markaların modern bir görünüme sahip olması gerekiyor ve görsel kimliğin zaman içinde değişmesi gerekiyor. Ancak yeni bir görünüşü başarıyla etkilemenin anahtarı devrim değil evrimdir. Kurumsal Kimlik müşteriler arasında modern bir algı yaratmaktadır.

About the Author: