Kurumsal Kimlik Tasarımında Logonun Önemi

Fiziksel anlamda kurumsal kimlik önce belirli bir şirketin logosunu belirtir. Görsel ve kurumsal kimlik ile ilgili diğer materyaller, onu yaratmaya adadığınız bütçeye bağlı olacaktır. Bu, kartvizitler oluşturmayı, aynı zamanda faturanızı veya logonuzu içeren zarfları yazdırmayı da içerir. Ayrıca, görsel kimlik, logonuzu da içeren, şirketinizle veya mümkün olan en fazla potansiyel müşteriyi veya sunmak istediğiniz ürün veya hizmetleri tanıma amaçlı, farklı reklam malzemeleri türlerini ifade eder.

 

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Kurumsal İletişim Kurumsal Kimlik İçin Ne Derece Önemlidir?

Etkili bir kurumsal iletişimin önemli bir aracı, kurumsal kimlik tasarımıdır. Amacı ise güvenin oluşmasıdır: ürüne duyulan güven, gelecekteki yönelime duyulan güven ve şirketin yetenekleri, bunun bir parçası olan herkese güvenme, kısaca: markaya duyulan güven. Bu güven durumu kendiliğinden gerçekleşmez. İnsan bunun için çok çalışmalı ve tekrar tekrar ölçmelidir. Bilgi dolu bir pazarda, bir şirketin profili ayırt edilmeli ve tutarlı olmalıdır. Ancak o zaman uzun vadede algılanacak ve pozitif olarak tanımlanacaktır.

Bu stratejinin temeli kurumsal kimlik tasarımıdır. Sürdürülebilir ve anlaşılabilir kurumsal iletişim sağlar. Kurumsal kimlik süreci, şirketin veya organizasyonun büyüklüğünden veya durumundan bağımsız olarak anlamlıdır. Kurumun ve müşterilerinin özel hedeflerine yönelik ölçeklendirilebilir bir stratejik yaklaşımdır.

 

Kurumsal Kimliğin amacı nedir?

  • Şirketiniz için tutarlı ve net bir görsel kimlik oluşturur
  • Şirketinizin profesyonel ve güvenilir bir organizasyon olduğunu belirtir
  • Marka değerinizi belirler ve şirketinizin görsel temsilini standartlaştırır.
  • İşinizi profesyonel bir ışıkta tanıtmak istiyorsanız, tutarlı bir kurumsal kimlik tasarımını korumak çok önemlidir. Belirli bir renk ve yazı tipine bağlı kalmak, tutarlı logo konumlandırmak, ayrıca basılı ve çevrimiçi iletişiminiz boyunca aynı ses tonunu kullanmak, profesyonel duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Marka ile Kurumsal Kimlik arasındaki fark nedir?

Markalaşma, müşteri ile iş arasındaki duygusal ilişki ile ilgili olarak tanımlanabilirken, kurumsal kimlik tamamen işin görünüşü ve hissi ile ilgilidir. İkincisi, bir müşterinin en sevdiği markayı diğer benzer işletmelerin bir çokluğundan ayırt etmesine yardımcı olur.

Tanınmış bir marka adı, bir güven ve güvenilirlik duygusu uyandırırken, kurumsal kimliği, ürünün / şirketin kişisel kalitesinden, ethos ve odak noktasından bahseder. Ancak, ürün / şirket kimliğini tespit ettiğinde marka olarak kabul edilir.

 

Kurumsal kimlik

Logo, renkler, tipografi ve ton gibi şirketinizin somut ifadelerinin bir koleksiyonu olan kurumsal bir kimliğe bürünmek markalaşma sürecinden geçiyor. Bu unsurlar ne kadar belirgin, belirgin ve uyumluysa, tanınabilir ve beğenilmiş farklılaştırılmış bir marka oluşturma olasılıkları o kadar yüksektir.

Marka, insanların şirketiniz hakkında sahip olduğu ve diğerlerinden ayırdığı farklı algılar, fikirler ve duygular kümesidir. Temel olarak, markanız tüketicilerinizin sizin için ne düşündüğüdür. Intuit’in kurucu ortağı Scott Cook’un belirttiği gibi: “Bir marka artık tüketiciye söylediğimiz şey değil, tüketicilerin birbirlerine söylediği şeydir.

 

İşiniz İçin Neden Kurumsal Kimlik gerekli?

Büyük ve küçük birçok işletme, başlangıçta temel kurumsal kimlik tasarımlarını geliştirmek için gerekli zamanı harcamayı ihmal ediyor; bu, tüketicilerin veya müşterilerin işletmeyi tek bir marka olarak tanımadığı bir sonraki aşamada markalarında bir eksikliğe yol açıyor. Kısacası, markanız müşterinizin sizi algılayış şeklidir ve bu nedenle, başlangıçta iyi ve sağlam bir kurumsal kimlik tasarımına ihtiyaç duymanızın en önemli nedenidir.

Marka kimliğiniz, işinizi sonsuz bir rakipler denizinden ayrı kılan ve müşterilerinize kim olduğunuzu ve sizinle çalışmaktan ne bekleyebileceklerini gösteren şeydir. Markanızın olumlu bir ışık altında algılanmasını istiyorsanız, marka kimliğinizi yakalamanız ve müşterilerinizi kim olduğunuzu doğru bir şekilde yansıtan tasarımlar yaratmanız çok önemlidir. Şimdi bir CI’nin ne olduğunu ve işiniz için neden önemli olduğunu bildiğinize göre, tasarım yapmaya başlamanın zamanı geldi.

 

Nereden başlamalı?

Öncelikle ilk şeyler kurumsal kimlik tasarımınızı oluşturmaya başlamadan önce, sizin / veya müşterilerinizin kim olduğunu ve ne yapacaklarını tanımlamanız gerekir. Hemen hemen her tasarımcı, kurumsal kimlik sorunuyla er ya da geç karşılaşır. Ancak bununla ilgili olan şey, sadece birçok müşteriye değil, aynı zamanda birçok tasarımcıya da gizemli olmaktır: estetiğe çok fazla enerji harcanmaktadır, ancak kurumsal kimliğin gelişiminin bir şirketin tüm bölümlerini ne kadar güçlü bir şekilde etkilediği bilinmemektedir.

Her gün ve neredeyse sürekli olarak, devasa miktarda bilgi ile karşı karşıya kalıyoruz.

Kalıcı uyaranları duyularımızla sürekli algılıyoruz; onları tanımak, sıralamak ve tepki vermek zorundayız. Beynimiz bu taşma ile ancak en önemli uyaranları güçlü bir şekilde seçerek başa çıkabilir. Bununla birlikte, beynimizin gelen bilgileri filtrelemesine göre çoğu kriter sabit değil, esnektir.

 

Önemli Anektodlar Nelerdir

Bu durum şirketler ve kuruluşlar için sorunlara neden olmaktadır. Almanya’da birkaç yıl önce ilgili bir telekomünikasyon şirketi varken, bugün onlarca şirket bu pazarı dolduruyor. Geçmişte yalnızca bir avuç kadın dergisine varken, bir kadın bugün pek çok dergi arasından seçim yapabilir. Tüketiciler, hangi ürünü almaya karar vermeden önce daha fazla bilgiyi işlemelidir.

Bu bağlamda, şirket arkasında bir ürün gittikçe daha fazla önem kazanıyor, çünkü kurumsal kimlik tasarımını satın alma kararlarımızı güçlü bir şekilde etkiliyor. Ürünler gelir ve gider, ancak şirket sabit kalır. Dolayısıyla değer sistemimizdeki konumu önemli bir tüketici kriteridir. Kurumsal kimlik böyle bir konumu inşa etmek ve geliştirmek zorundadır.

About the Author: