Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Tasarımı’nın Önemi

Kurumsal kimlik iyi kurgulanmış bir marka mimarisi ile potansiyel müşterilerilerin, kim olduğunuzu ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı bir bakışta anlamalarını sağlar. Vizyonunuzu ve işinizi kurmanızın nedenini belirtir. Ayrıca felsefeniz, iletişim teknikleriniz ve kültürünüz gibi değerlerinizide anlayacaklardır. Kurumsal kimlik tasarımı aynı zamanda kurumunuzun rakiplerinizden ayrışmasına hizmet eder. Herşeyden önemlisi kurumsal kimlik tasarımı sektörünüzdeki konumunuzu güçlendirecektir. Hedef kitle sağladığınız ürün veya hizmet katagorilerinden birini almak istediklerinde, amacımız sizin markanızı akıllarına getirmek ve satın aldırtmaktır.

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Kurumsal kimlik kreatif ekibimiz, kurumunuzun pazarlama mesajını stratejik bir şekilde tasarlamak ve yenilemek için çalışır. Böyle ideal hedef kitlenizele etkili bir şekide iletişim kurabilirsiniz. Basılı işler yanısıra dijital medyayıda takip eden ajansımız daha uygun bütçelere kurumsal kimlik yapınızı müşterileriniz ile paylaşmak için her zaman iletişimin size uygun yollarını arıyoruz.

Kurumsal kimlik müşterilerinizin sizin hakkınızda ne düşündükleri, nasıl interaktif olduklarını ve hangi bilinçaltı mesajınızı zihinlerinde tuttukalarını analiz ederek sürekli oalrak tazelenir. Tabiki bu yenilenme kurusal kimlik bütünlüğüne zarar vermeden gerçekleştirilir. Başka bir deyişle kurumsal kimlik insanların sizin hakkınızda söyledikleri ve düşündükleri şeylerin yönlendirmesidir. İyi bir tasarım zihinlerde iyi bir hikaye bırakacağı için insanlarda sizin hakkınızda iyi düşünecek ve markaya güven duyacaklardır.

Kurumsal Kimlik ve Markalama

Türk pazarlama birliği kurumsal kimlik ve bir markayı, isim, tasarım, logo veya bir şirketin ürününün veya hizmetinin rakiplerinden ayrışmış olarak tanımlayan başka bir nitelik olarak açıklar. Kurumsal kimlik şirketin imajıdır ve logonuzdan felsefenize kadar hedef kitle ile ne şekilde iletişim kuracağınıza kadar herşeyi içerir. Günümüz dijital dünyasında başarılı bir kurum, müşterilerine, üstün hizmet, güven ve hikayesi olan bir içerik sunmalı, ve kendini ayrıştırmak için müşteri odaklı çalışmalı.

Yapılan bir çok ankete göre ürün satışlarının %77 si firmalara duyulan güvenden kaynaklanmaktadır. Bu güveni verende firmanın tutarlılığını, güvenirliğini gösterek kurumsal kimlik çalışmalarıdır. Tabiki kurumsal kimlik bunları tek başına yapmıyor. Marka olmak için ürününüzün iyi olması gerekmektedir. Kurumsal kimlik sadece sizi ilk deneyecek olan müşteriyi size çekebilir. Ve ilk etkileşimden sonra ürün veya hizmetiniz müşteride iyi bir deneyim oluşturmazsa en iyi kimlik çalışmaları bile marka olmanızı sağlayamaz.

Kurumsal Kimlik Konumlandırma

Kurumsal kimlik imajınız, markanızın hangi konumda olduğunu gösterebiliyormu ? hem şirket içinde çalışanlarınızla hemde sektördeki rakiplerinize kıyasla ? Kurumsal kimlik tasarımınızda önemli bir değişikliğin olup olmayacağını veya büyümeye yönelik olasılıkların neler olacağını öğrenmek istemezmisiniz. Markanızın bir bütün olarak bu temel felsefeye sahip olması hayati önem taşır.

Şirket içinde önemli bir değişim yapılırsa kurumsal kimlik göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan değişiklik kurumsal kimlik klavuzuna uygun şekilde yapılmalı, eğer yeni bir katagori başlatmayı veya yeni lokasyonlara genişlemeyi (yurtdışı) düşünüyor iseniz kurumsal kimlik tasarımının mutlaka yenilenmesi gerekir. Kurum değişim için büyük düşünceleriniz olmasa bile durgun olmak istemezsiniz, marka stratejinizi son bir kaç senedir etkili bir şekilde yansıtamadıysanız, kurumsal kimlik tasarımı oluşturmak veya yenilemek için gerekli bir dönemdesiniz.

Aktüel Ajans olarak her türlü büyüklükte şirketlerle çalışıyoruz. Sizi güçlü bir marka yapacak kurumsal kimlik çalışmasının nasıl oluşturulacağını iyi biliyoruz ve şirketinizin benzersiz niteliklerini görünmez olmadan hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için sizlerle çalışmaya hazırız.