Kurumsal Kimlik Tasarımının Unsurları Nelerdir ?

Tüm grafik, yazı, hikaye vizyon ve iletişimlerde tutarlı bir kurumsal kimlik oluşturulmalı. Başta sektörünüz olmak üzere farkedilir, rakiplerinizden ayrılmanıza öncülük edecek ve müşterilerinizle değil personelinizlede etkili bir şekilde çalşsmanıza yardşmcı olmalı.

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

1. Kurumsal Kimlik; Kişilik ve Kültür

Kurumsal kimlik tasarımı yukarıda da belirttiğimiz gibi kesinlikle sadece tasarımdan oluşmamaktadır, bu sizin kim olduğunuzdur. Şirket içindede dışarıdada sizin büyüklüğünüzün kişiliğiniz ve kültürünüzün göstergesidir. Kurumsal kimliğin oluşma sürecinde şirketinizin değerleri ve kültürü en önemli yol haritasıdır. Bir şirketin kültürü sizin yani firma sahibinin liderliğinde, kararlarında, vizyonunda ve oluşturduğu her bir çalısmaya dahil olarak düzenlenmelidir.

 

2. Kurumsal Kimlik; Dizayn

Bütün bu amaç ve vizyon, geleneksel değerleriniz, davranışlarınız ve kültürünüz her sey sizin ve çalısanlarınızın yansıması olmalı. Seçilen renkler, yazı karakterleri promosyon ürünleri, herşey firmanızı ve sektörünüzü yansıtmalı. Ve yine sektörünüzle ilgili uyum içinde olması gerekir. Örneğin bir sağlık sektörü için yapılan kurumsal kimlik tasarımında koyu renkler kullanılmaktan kaçınılmalı. Bir ağır makina sanayi içinde tam tersi.

Açık konusmak gerekirse ne yazıkki ülkemizde tasarımın geldigi nokta çokta parlak değil. Aslında bu duruma sebep olan reklam ajanslarında ziyade müşteriler. Malesef yeni fikirlere açık olan çok fazla bir müşteri portfoyu bulunmamakta, bu durumda yeni fikirler yerine geleneksel medyanın ilerlemesine neden oluyor. Fakat oda artık son halini aldı. Yenilikçi olan firmalar yeni kurumsal kimlik tasarımlarını benimseyenler yapılan analizler doğrultusunda daha kazançlı oldukları ortadadır.

 

3. Kurumsal Kimlik; Logo

Bir şirketle bir kurumsal kimlik ile igili hiçbir sey bir logadan ileri degildir. Logo tasarimı bir hikayeye sahip oldugunda ve güzel tasarlandığında kullanıcılarda akılda kalı pozitif duygular oluşturacaktır. İlham veren ve şirketiniz adına herşeyi temsil eden her zaman hatırlanan ikonik bir simge haline gelir.

 

4. Kurumsal Kimlik; Web Tasarım

Web tasarım büyük yada küçük olsun her sirketin kurumsal kimlik ekosisteminin merkezinde yer almaktadır. Tüm ürün ve hizmetleriniz için en kolay ulaşıla bilen bir bilgi kaynagıdır. Şirketlere ait web siteleri ürün ve hizmetleri konusunda bir blog site gibi açıklayıcı bilgiler vermelidir. Bu sayede siteniz sade ürün ve hizmet tanıtan degil aynı zamanda güvenilir bir bilgi edinme merkezi olacaktır. Buda sizlere daha sadık müşteriler sağlayacaktır.

 

5. Kurumsal Kimlik; Sosyal Medya

Web sitesinden sonra dijital platformlarda en etkili reklam aracı şüphesizki sosyal medyadır. Sosyal medyanın kullanımı açıkcası sektöre göre değişiklik gösterir. Büyük bir A.Ş, holding veya son kullanıcıya fazla hitap etmeyen firmalar için çokda etkili olmasada, son kullanıcı ile etkileşim kurmak isteyen firmalar için gayet gerekli pazarlama aracı olabilir. Kurumsal kimlik içerisinde düzenlenen sosyal medya tasarımlarıda kimliğin geri kalanına uygun bir şekilde tutarlılık göstermelidir.

 

6. Kurumsal Kimlik; Ambalaj Tasarımı

Online olan bu satış heyecanı içerisinde tabiki geleneksel dünyayı unutmamalıyız. Ürün satışı yapıyor iseniz ambalaj tasarımı çok önemli bir etkendir. Ambalaj tasarımındaki küçücük be değişiklik ile yıllık cirosunu 2 ye katlayan firmalar mevcuttur. Albenisi olan kreatif tasarımlar müşterilerinizde akılda kalıcı hikayeler oluşturacaktır.

 

7. Kurumsal Kimlik; Şirket içi Dekorasyon, Personel Kıyafetleri ve Diğerleri

Günümüzde bir çok yeni ve orta ölçekli kuruluş, şirketlerini sadece web sitesi üzerinden online olarak yönetiyor, ancak biyerden sonra şirketiniz büyür ve bir ofis alanı ve çok sayıda personel ihtiyacı duyula bilir. Kurumsal kimlik tasarımı ofis mimarinize ve personel üniformalarına kadar uzanabilir. Çalışan personelin ve diğer şirketi temsil eden kişilerin giyimide herşey gibi kurumsal kimlik içinede yer almalı ve tutarlı olmalıdır.

About the Author: