Tüketici İçin Kurumsal Kimlik Tasarımı’nın Önemi

İnsanlar şirketleri kurumsal kimlikleri ile ilişkilendirir. Örneğin, ikonik gümüş çemberi üç noktadan oluşan bir noktada bir araya getiren herkes sembolü Mercedes Benz’in logosu olarak kabul ediyor. Tüketicinin kendilerine sunduğu sayısız seçeneğe sahip olduğu hızlı ve rekabetçi bir dünyada, bir şirketin pazarda sağlam bir varlık oluşturmak için bir stratejiye ihtiyacı var. Doğru kurumsal kimlik tasarımının bu işletme hedefine ulaşılmasına yardımcı olduğuna inanmak için güçlü nedenler var.

kurumsal-kimlik

kurumsal-kimlik

Kurumsal Kimlik İçin İlk İzlenim

Bir kişiyle tanıştığımızda, en fazla etkiye sahip olan ilk izlenimdir. Gördüğümüz ve hissettiğimizden ipuçlarını toplama eğilimindeyiz, gözlemlerimizi kişi hakkındaki görüşümüzü oluşturmak için yorumlarız. Bu aynı zamanda ürün ve şirketlere nasıl davrandığımızdır. Rakiplerinden sıyrılmak için, her şirketin benzersiz, hoş bir görünüme ve kurumsal kimliğe sahip olarak müşterinin kafasında bir niş oluşturmak için iyi bir marka imajına sahip olması gerekir.

 

Kurumsal Kimlik İçin Tüketici Sadakati

Bir kurumsal kimlik tasarımının, işletme için belirlenen hedeflere uygun olarak tutarlı bir şekilde tasarlanması, işletmenin etiyosunu, kültürünü, ilkelerini, gelecekteki hedeflerini veya vizyonel hedeflerini korur ve yansıtır. Bunun felsefesine ve beğenisine uygun olduğunu düşünen müşterilerin bu imajla bağlantılı olduğunu hissetmeleri ve işletmeye sadakat geliştirmeleri daha muhtemeldir.

Kurumsal kimliğe sahip kişisel deneyimler tüketicileri ve satın alma kararlarını etkiler. Güçlü ve olumlu bir etkiye sahip bir kurumsal kimlik, tüketicinin aklında işin olumlu bir zihinsel imajını yaratır. Stratejik olarak planlanmış bir kimlik referanslar ve tekrar iş açısından iyi bir geri dönüş sağlar. İşletmeler, zaman zaman hedef kitlede ve dünya değiştikçe ideolojik bir değişiklik olursa, kurumsal kimlik tasarımlarını güncellemeleri gerekebilir. Tasarım uzmanları dikkat çekici logolara, etkileyici kartvizitlere, şık antetli kağıtlara, davetkar zarflara, çarpıcı broşürlere ve diğer kimlik öğelerine yardımcı olabilirler. Güven, değer duygusu ve müşteri tabanınızla kalıcı bir bağlantı kurmak için kurumsal kimlik tasarımınıza yatırım yapın.

 

Kurumsal Kimlik Oluşturarak İş Geliştirme

Kurumsal kimlik, markanızın fiziksel görünümünü oluşturan şeydir. Genellikle logonuzu ve web siteniz, antetli kağıt ve kartvizit gibi destekleyici cihazları ve sosyal medya platformlarını ve işinizin ‘ses tonunu’ içerir. İşinizi profesyonel bir ışıkta göstermek istiyorsanız, tutarlı bir kurumsal kimlik tasarımınızı korumak çok önemlidir.

Belirli bir renk ve yazı tipine bağlı kalmak, tutarlı logo konumlandırmak ve basılı ve çevrimiçi iletişiminiz boyunca aynı ses tonunu kullanmak, profesyonel duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Kurumsal Kimlik tam olarak nedir?

İşletme sahiplerinin çoğu, bir kurumsal kimlik tasarımını, yalnızca işletme organizasyonlarının kalitesini ve değerlerini temsil eden tanınabilir bir logoya sahip olduğuna inanırken, güçlü bir Kurumsal Kimlik, her kuruluşa kişiliğini ve değerlerini aktarmada yardımcı olur. İşletmenizin Kurumsal Kimlik oluşturması, işletmenizin bu rekabetçi pazarda büyümesi için en önemli ve güçlü araçtır ve şirketinizin müşterinizin zihnine iyi ve olumlu bir şekilde etki etmesini önler. Sizin varlığınız olmadan kuruluşun kimliğinin tanınmasına yardımcı olur; iş hizmetlerinizi ve kaliteli işinizi tanımlamanıza yardımcı olur. Logonuzu, broşürünüzü, web sitenizi ve kartvizitlerinizi vb. İçerebilir. İşletmenizin Kurumsal Kimlik tasarımı, farklı rakipler arasında pazardaki işinizi temsil eden anahtar araçtır.

Temel olarak, kurumsal kimlik bir kuruluşun kültürünün, karakterinin, kişiliğinin ve ürün ve hizmetlerinin bir ifadesi ve yansımasıdır. Güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik, işletmenizin pazarda uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olur.

 

 Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi:

Bir marka kimliği, markanızın değerlerinin ve “kişiliğinin” görsel temsilidir. Kurumsal kimlik tasarımı esas olarak markanızın tonunu belirler ve kitlenizdeki belirli duyguları uyandırmak için kullanılabilir. Kurumsal kimlik tasarımınız, şirketinizin genel mesajını iletmek ve iş hedeflerinizi geliştirmek için tasarlanmalıdır.

Müşterilerin ve şirketlerin etkileşimine yardımcı olduğu için her işletme organizasyonu için güçlü bir Kurumsal kimlik gereklidir. Müşteriler, kurumsal kimlik tasarımlarıyla işleri anlamada genellikle büyük yardım alırlar. Antetli kağıt, kartvizit, web sitesi vb. Gibi birkaç destekleyici aygıtı içerir. Bir kurum için tek ve açık bir görsel kimlik oluşturur. Bazı Start-up şirketleri, sadece logo olarak düşündükleri gibi, işletmeleri için güçlü ve etkili bir Kurumsal Kimlik oluşturma veya geliştirme tavsiyesini görmezden geliyorlar.

 

Kurumsal Kimlik Ve Tutarlılık

Kurumsal kimlik tasarımınızla tutarlılığı korumak esastır, çünkü marka kimliğini müşterinin sizinle karşılaştığı her noktada pekiştirir. Bu nedenle, sosyal ağ platformları, haber bültenleri ve e-posta pazarlaması, satış broşürleri ve benzeri gibi tüm temas noktalarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

About the Author: